C | Sayı Tahmin Oyunu

C | Sayı Tahmin Oyunu

Soru: Bilgisayar 0-100 aralığında rastgele bir sayı tutsun ve bizden tahmin ederek bu sayıyı bulmamızı istesin. Eğer tahminimiz tuttuğu sayıdan küçükse daha büyük bir sayı girmemizi, büyükse daha küçük bir sayı girmemizi istesin. Sayıyı doğru tahmin ettiğimizde ekrana bir tebrik mesajı yazdırsın. Bu işlemleri yapacak kodu C diliyle yazınız.

Katkı: Rastgele sayı üretme, if-else yapısı kullanımı.

İpucu: Rastgele üretilen sayının her çalıştırmada değişmesi için srand(time(NULL)); kullanılır. Ayrıntılı bilgi için Google’dan araştırın.

Kütüphaneler: <stdio.h> dışında rastgele sayı üretmek için <stdlib.h> ve <time.h> kütüphanelerini kullanmanız gerekecektir.

Başlangıç: Sayıyı ilk olarak elle bir değere sabitleyerek algoritmanızın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin 37 sayısı seçildiğinde 50 değeri girilirse ekrana daha küçük bir değer girin yazması ve yeni bir sayı istemesi, 25 değeri girildiğinde ise daha büyük bir sayı giriniz yazması ve yeni bir sayı istemesi gerekmektedir.

Beklenen Çıktı: 

Tavsiye: Kodunuzun benimki ile aynı olması gerekmez. Soruda bahsedilen işlemi doğru şekilde yapan her kod doğrudur. Yine de soruları mümkün olan en basit ve en az işlem gerektiren yoldan çözmek için uğraşın.

Uyarı: Kodunuzu lütfen internet yardımı almadan yazmaya çalışın ve uygulama üzerinde yeterince uğraşmadan cevaba bakmayın.

Cevabı Görmek İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir