C | Palindrom Sayıları Bulmak

C | Palindrom Sayıları Bulmak

Soru: Kendisi ve tersi birbirine eşit olan sayılara palindrom sayı denir. Örneğin 1221 sayısının tersi de 1221’dir ve bu sayı palindromdur. Öyleyse klavyeden girilen sayının palindrom olup olmadığını test edip palindromsa sayı palindromdur, değilse sayı palindrom değildir çıktısı üreten kodu C diliyle yazınız.

Katkı: 1. uygulamada bir sayıyı nasıl terse çevireceğimizi öğrenmiştik. Şimdi ise ufak değişikler ile koda farklı bir anlam yükleyeceğiz. Bakalım gerçekten öğrenerek mi ilerliyoruz.

İpucu: Bir değişken üzerinde matematiksel işlem yapıldığında orjinal değeri kaybolur. Bu yüzden değişkeni önceden yedek bir değişkene atayıp orjinal değerini saklayabiliriz.

Kütüphaneler: <stdio.h> dışında bir kütüphane kullanımı gerekmemektedir.

Başlangıç: Eğer henüz bakmadıysanız önce 1. uygulamadaki örneği çözünüz. Bir sayının tersini bulabiliyorsanız sadece orjinal değerine eşit mi diye test edecek birkaç satır kod ekleyerek uygulamayı tamamlayacaksınız.

Beklenen Çıktı: 

Tavsiye: Kodunuzun benimki ile aynı olması gerekmez. Soruda bahsedilen işlemi doğru şekilde yapan her kod doğrudur. Yine de soruları mümkün olan en basit ve en az işlem gerektiren yoldan çözmek için uğraşın.

Uyarı: Kodunuzu lütfen internet yardımı almadan yazmaya çalışın ve uygulama üzerinde yeterince uğraşmadan cevaba bakmayın.

Cevabı Görmek İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir