C | Faktöriyel Hesabı ve Üs Alma

C | Faktöriyel Hesabı ve Üs Alma

Soru: Birden çok işlevi olan bir uygulama yazacağız. Programımız istenildiğinde faktöriyel hesaplayıp, istenildiğinde ise üs (kuvvet) hesaplayacaktır. Programımız girişte önümüze 2 seçenek sunup faktöriyel seçilirse bir sayı girilmesini istesin. Ardından sayının faktöriyelini hesaplayıp ekrana yazsın. İkinci seçenek olan üs alma seçildiğinde ise bir sayı ve bir üs (kuvvet) istensin. Örneğin sayı olarak 2, üs olarak 3 girildiğinde ekrana 2 üzeri 3 = 8 yazsın. Bu işlemleri yapacak kodu C dilinde yazınız.

Katkı: Switch-case veya if-else ile kullanıcıya menüden seçim şansı vererek birden çok işlevli uygulama yazma ve basit matematiksel işlemlerin koda dökülmesi.

İpucu: Switch-case ile yapabileceğiniz her şeyi if-else ile de yapabilirsiniz. Ancak çok fazla seçenek sunulacaksa switch-case kullanmak daha mantıklı olacaktır. Kullanımına alışmak için switch-case tercih edebilirsiniz.

Kütüphaneler: <stdio.h> kütüphanesi dışında üs alma gibi matematiksel işlemler için hazır fonksiyonlar barındıran <math.h> kütüphanesi tercih edilebilir. Ancak bu uygulama <math.h> kütüphanesi olmadan da yazılabilir. pow fonksiyonunu kullanmadan döngü yardımı ile nasıl üs alabileceğinizi düşünün ve kodu o şekilde yazmaya çalışın.

Başlangıç: Önce ayrı ayrı faktöriyel hesaplayan ve üs alan 2 kod yazıp daha sonra tek programda birleştirebilirsiniz. Hem faktöriyel hem üs alma işlemleri için döngülerden yararlanın. Hangi değişkenlere ihtiyacınız olduğunu ve başlangıçta hangi değere sabitlemeniz gerektiğini iyi düşünün.

Beklenen Çıktı:

Tavsiye: Kodunuzun benimki ile aynı olması gerekmez. Soruda bahsedilen işlemi doğru şekilde yapan her kod doğrudur. Yine de soruları mümkün olan en basit ve en az işlem gerektiren yoldan çözmek için uğraşın.

Uyarı: Kodunuzu lütfen internet yardımı almadan yazmaya çalışın ve uygulama üzerinde yeterince uğraşmadan cevaba bakmayın.

Cevabı Görmek İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir